SPECJALNE ZASADY ADOPCJI W CZASIE OBOSTRZEŃ

 

Ogólne zasady adopcji
w Komunalnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
z siedzibą w Sosnowicach.

Adoptując psa pamiętaj, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemności ale przede wszystkim obowiązek. Codzienne spacery, karmienie oraz wizyty w prywatnych gabinetach weterynaryjnych. Trzeba pamiętać, że nie istnieje publiczna służba zdrowia dla zwierząt.
Wybór podopiecznego – pomoże w nim pracownik lub wolontariusze.

Każda osoba zainteresowana adopcją zwierzęcia zobowiązana jest do podpisania umowy adopcyjnej. Adoptując psa nie płacisz nic. 

Zwierzęta może adoptować osoba:

 • która ukończyła 18 lat (posiada przy sobie dokument tożsamości)

 • zdrowa na tyle by zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu (3 spacery dziennie),

 • posiadająca odpowiednie akcesoria do zabrania psa (obroża i smycz)

 • nie będąca pod wpływem środków odurzających, alkoholu,

 • nie była karana za krzywdzenie zwierząt i nie jest przeciwko niej prowadzone postępowanie w takiej spawie.

Należy też pamiętać, że możemy się kontaktować z właścicielem w sprawie wizyty poadopcyjnej.


Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania zwierząt znajdują się w Regulaminie Schroniska


Zanim się zdecydujesz na psa

Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pomogą Ci stwierdzić, czy pies pasuje do Twojego trybu życia i uświadomić sobie, z czym wiąże się posiadanie tego zwierzęcia.

 • Ile czasu spędzasz poza domem? Jak długo pies musiałby pozostawać sam w domu?
  Jeśli dużo pracujesz i dom traktujesz jak hotel – adopcja psa nie jest dobrym pomysłem. Zwierzę będzie tęsknić i się nudzić, a z nudów może niszczyć mieszkanie lub nabrać złych nawyków.
 • Jaki jest Twój tryb życia? Jak spędzasz wolny czas?
  Jeśli po przyjściu do domu najchętniej zaszywasz się na kanapie, przed telewizorem czy komputerem – zastanów się, czy będziesz w stanie na tyle zmienić swój tryb życia, by codziennie wyjść z psem na dłuższy spacer.
 • Czy będzie Ci się chciało wychodzić z psem przynajmniej trzy razy dziennie?
  Pies musi wychodzić na minimum trzy spacery dziennie, choćby po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Przynajmniej jeden z nich musi być dłuższy – zwierzę musi poznawać świat, wybiegać się, zmęczyć się.
 • Gdzie mieszkasz?
  Czy jest to mieszkanie, czy dom z ogrodem? Czy w okolicy są miejsca, do których można pójść z psem na krótszy lub dłuższy spacer?
 • Jeśli wynajmujesz mieszkanie – czy jego właściciel wyraża zgodę na zwierzę?
  Porozmawiaj z właścicielem mieszkania – wielu z nich nie ma nic przeciwko trzymaniu zwierząt, ale są tacy, którzy zakazują tego kategorycznie. Lepiej wcześniej znać opinię właściciela niż po adopcji psa narażać się na konflikt, szukać innego mieszkania lub nowego domu dla zwierzaka.
 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?
  Porozmawiaj z nimi o swoich planach związanych z adopcją psa. Czy nie mają nic przeciwko obecności zwierzęcia? Czy – w razie potrzeby – pomogą w opiece nad nim? Nie rób niczego na siłę, inaczej pies stanie się zarzewiem konfliktów domowych.
 • Czy w domu nie ma alergików?
  Alergia jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie muszą pozbyć się zwierząt. Jeśli wiesz, że któryś z domowników jest na coś uczulony – zrób mu dodatkowe testy, by przekonać się, czy nie ma alergii na zwierzęta. Lepiej wiedzieć to wcześniej i najwyżej zdecydować się na zwierzaka, który nie powoduje alergii niż potem stanąć przed wyborem: zdrowie albo pies.
 • Co zrobisz z psem podczas wakacji, wyjazdu?
  Do wielu miejsc można przyjechać na wakacje z psem, trudno sobie jednak wyobrazić towarzystwo zwierzęcia np. podczas całodniowego zwiedzania innych miast. Czy w razie wyjazdu masz kogoś, kto zajmie się psem? A jeśli nie – stać Cię na hotel dla psów?
 • Czy jesteś gotów ponieść koszty utrzymania psa?
  Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na utrzymanie psa. Czy stać Cię będzie na zapewnienie mu odpowiedniej diety (kupowanie najtańszej karmy to pozorna oszczędność – to, co zaoszczędzi się na jedzeniu, wyda się później u weterynarza)? Czy będziesz w stanie opłacić coroczne szczepienia, wizyty kontrolne u lekarza, a w przypadku choroby – leczenie zwierzęcia?
 • Czy jesteś pedantem?
  Pies brudzi. Zostawia ślady na podłodze, wylewa wodę z miski, gubi sierść… Jeśli ta wizja Cię przeraża, raczej nie powinieneś mieć psa.
 • Czy jesteś świadom, że przygarniasz nowego domownika na kilka-kilkanaście lat?
  Psa bierze się na zawsze, na dobre i na złe. Nie można z nim wziąć rozwodu. On pokocha Cię bezwarunkowo i jedyne, czego potrzebuje, to pewności, że będziesz go kochał i się nim opiekował przez całe życie. Jego życie, ponieważ psy żyją zdecydowanie krócej niż ludzie. Ale też czasem – Twoje życie, ponieważ jeśli jesteś osobą starszą, nie bierz do domu szczeniaka, tylko psa już dojrzałego (którego przeżyjesz), by nie cierpiał i nie tęsknił po Twoim odejściu.
  Pamiętaj, że twój nowo adoptowany  pupil może żyć kilkanaście lat i w tym czasie zdany jest na Twoją opiekę i pomoc do której zobowiązałeś się podpisując dokumenty adopcyjne!

Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca to serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzin w naszym Schronisku.

Nasze zwierzaki czekają na Twoją miłość i Twój dom.

 

O czym należy pamiętać przy adopcji psa?

 • Sprawdź w jakich godzinach nasze schronisko jest otwarte.
 • Zarezerwuj sobie minimum 2 godziny na wybranie zwierzaka dla siebie oraz na załatwienie wszystkich formalności związanych z adopcją,
 • Zabierz dokument tożsamości ze zdjęciem gdyż jest on niezbędny przy spisaniu umowy adopcyjnej.
 • Koniecznie zabierz ze sobą smycz, obrożę, kocyk dla szczeniaka lub koszyk.
 • W schronisku przebywają przeważnie zwierzęta nierasowe. Jeśli zależy Ci wyłącznie na psie rasowym udaj się raczej do hodowcy.

Przyszedłeś do Schroniska i co dalej?

Poczekaj przy bramie na pracownika schroniska lub na wolontariusza. Pracownik oprowadzi Ciebie po schronisku i powie które psy mogą iść do adopcji.
Część psów jest w okresie kwarantanny (14 dni od znalezienia czekają na swojego właściciela). Takiego psa nie można zabrać od razu, ale można dokonać ew. rezerwacji.
Pracownik poinformuje Cię o tym wszystkim co wiemy o wybranym psie. Poda jego wiek i znane cechy charakteru. Warto tego posłuchać.
Pracownik odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pielęgnacji i karmienia. Pytaj śmiało i o wszystko szczególnie jeśli jest to pierwszy zwierzak w Twoim życiu.
Jeśli nie jesteś zdecydowany na adopcję podczas pierwszej wizyty u nas, a spodobał Ci się jakiś pies możesz przyjeżdżać i wychodzić z nim na spacery do czas, aż przekonacie się do siebie na 100%