Zapoznaj się z podstawowymi mitami i faktami dotyczącymi sterylizacji i kastracji psów.

MIT 1: Suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć potomstwo, aby żyć zdrowiej i dłużej.
FAKT: Jest wręcz odwrotnie! Sukom po sterylizacji nie zagraża ropomacicze i zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie gruczołu mlekowego. To właśnie dzięki temu zabiegowi żyją one zdrowiej i dłużej.


MIT 2: Sterylizacja wpływa ujemnie na zdrowie zwierząt.

FAKT: Wysterylizowane samce żyją średnio o 2 lata dłużej niż samce niepoddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje szczególnie dróg moczowych spada u psów o 98%. W przypadku wpływu na zdrowie suk patrz mit 1.


MIT 3: Moje szczenięta są tak rozpieszczone! Na pewno znajdzie się dla nich dom.

FAKT: Smutna prawda jest taka, że chociaż wszystkie małe zwierzęta są urocze to nie wystarcza dla nich wszystkich domów. 70% psów  trafiających do schronisk w naszym kraju nie znajduje nowego właściciela. Doliczając do tego ogrom bezpańskich zwierząt błąkających się po naszych miastach i wsiach, otrzymamy zatrważającą ilość niechcianych istnień skazanych na głód i cierpienie z powodu wyniszczających i dziesiątkujących je chorób.


MIT 4: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKT: Brak jest dowodów medycznych na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy, które poddano sterylizacji są często mniej bojaźliwe, mniej bojowe i generalnie zdrowsze niż zwierzęta niesterylizowane.


MIT 5: Sterylizacja ma negatywne wpływy na osobowość zwierzęcia.

FAKT: Jest dokładnie odwrotnie. Psy poddane sterylizacji są mniej skłonne do ucieczek z domu, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej niepożądanych nawyków, takich jak wdawanie się w bójki lub znaczenie moczem.


MIT 6: Sterylizacja jest nienaturalna.

FAKT: Psy są hodowane przez ludzi i dla ludzi. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym każdego roku miliony z nich umiera w skutek braku własnego domu i odpowiedniej opieki bądź w skutek bestialskich praktyk uśmiercania niechcianych ślepych miotów. Pozbawione naszej troski tracą sens własnej egzystencji. To właśnie jest nienaturalne! Sterylizacja jest w tym momencie rozwiązaniem humanitarnym.


MIT 7: Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo, co nie znaczy, że traktują je w sposób błahy. Sterylizacja jest postępowaniem bezpiecznym, skutecznym i wygodnym zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzana u młodej suki. Polega na usunięciu jajników i macicy u samic oraz jąder z najądrzami u samców. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje juz w 2-3 dni po zabiegu, a nacięcie jest tak niewielkie, iż po kilku miesiącach nie ma nawet śladu przebytej sterylizacji.

UWAGA! Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt sterylizuje tylko swoich podopiecznych.

 

Bardzo dobrze obalanie stereotypów przedstawiła Fundacja dla Szczeniąt Judyta https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1429910033881213&id=304551119750449