Zapoznaj się z podstawowymi mitami i faktami dotyczącymi sterylizacji i kastracji psów.

MIT 1: Suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć potomstwo, aby żyć zdrowiej i dłużej.
FAKT: Jest wręcz odwrotnie! Sukom po sterylizacji nie zagraża ropomacicze i zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie gruczołu mlekowego. To właśnie dzięki temu zabiegowi żyją one zdrowiej i dłużej.


MIT 2: Sterylizacja wpływa ujemnie na zdrowie zwierząt.

FAKT: Wysterylizowane samce żyją średnio o 2 lata dłużej niż samce niepoddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje szczególnie dróg moczowych spada u psów o 98%. W przypadku wpływu na zdrowie suk patrz mit 1.


MIT 3: Moje szczenięta są tak rozpieszczone! Na pewno znajdzie się dla nich dom.

FAKT: Smutna prawda jest taka, że chociaż wszystkie małe zwierzęta są urocze to nie wystarcza dla nich wszystkich domów. 70% psów  trafiających do schronisk w naszym kraju nie znajduje nowego właściciela. Doliczając do tego ogrom bezpańskich zwierząt błąkających się po naszych miastach i wsiach, otrzymamy zatrważającą ilość niechcianych istnień skazanych na głód i cierpienie z powodu wyniszczających i dziesiątkujących je chorób.


MIT 4: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKT: Brak jest dowodów medycznych na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy, które poddano sterylizacji są często mniej bojaźliwe, mniej bojowe i generalnie zdrowsze niż zwierzęta niesterylizowane.


MIT 5: Sterylizacja ma negatywne wpływy na osobowość zwierzęcia.

FAKT: Jest dokładnie odwrotnie. Psy poddane sterylizacji są mniej skłonne do ucieczek z domu, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej niepożądanych nawyków, takich jak wdawanie się w bójki lub znaczenie moczem.


MIT 6: Sterylizacja jest nienaturalna.

FAKT: Psy są hodowane przez ludzi i dla ludzi. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym każdego roku miliony z nich umiera w skutek braku własnego domu i odpowiedniej opieki bądź w skutek bestialskich praktyk uśmiercania niechcianych ślepych miotów. Pozbawione naszej troski tracą sens własnej egzystencji. To właśnie jest nienaturalne! Sterylizacja jest w tym momencie rozwiązaniem humanitarnym.


MIT 7: Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo, co nie znaczy, że traktują je w sposób błahy. Sterylizacja jest postępowaniem bezpiecznym, skutecznym i wygodnym zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzana u młodej suki. Polega na usunięciu jajników i macicy u samic oraz jąder z najądrzami u samców. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje juz w 2-3 dni po zabiegu, a nacięcie jest tak niewielkie, iż po kilku miesiącach nie ma nawet śladu przebytej sterylizacji.

UWAGA! Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt sterylizuje tylko swoich podopiecznych.