Adopcja możliwa 7 dni w tygodniu

Umówienia przyjazdu pon-pt 10:00-15:00

1. Wybierz psa spośród opisanych na stronie (najlepiej 2 lub 3 które Ci przypadną do serca) 

2. Zadzwoń pod numer +48 793 815 144  - pracownik d.s. adopcji aby ustalić szczegóły (sam przyjazd jest możliwy każdego dnia ale pytania dot. adopcji, ustalenie przyjazdu i rezerwacja odbywa się u pracownika ds adopcji pn-pt 10:00-15:00

3. Przed wyjazdem do schroniska zadzwoń by potwierdzić, że pies może być adoptowany (czasami stan zdrowia psa lub zachowanie może się zmienić, czasem odnajduje się właściciel)

4 Na pierwszy spacer zarezerwuj sobie ok 2 godziny (psa nie wolno w tym czasie spuszczać ze smyczy). Jeśli nie ma 100% pewności co do psa można spróbować poznać jeszcze innego wybranego psa ze strony (lepiej teraz niż po okresie próbnym gdy i Państwu i psu będzie ciężej)

5. Pracownik wyprowadzi wybranego psa poza bramę i pomoże w zapoznaniu (ze względów bezpieczeństwa nie można wejść na teren schroniska). Jeśli chcesz adoptować wybranego psa poinformuj o tym pracownika by zaznaczył Twoją rezerwację. 

5. Na drugi spacer zabierz ze sobą:

- dowód tożsamości (potrzebny do podpisania umowy adopcyjnej)

- rękawiczki i maseczkę (dla siebie)

- smycz i obrożę (dla psiaka)

- swojego pupila – jeśli już masz w domu innego psa 

7.Jeśli po drugim spacerze wiesz na 100 % że to ten pies powiedz o tym pracownikowi. Pracownik przygotuje dokumenty adopcyjne i podpiszesz je przed schroniskiem.

WAŻNE:

Pierwsze 14 dni po adopcji to okres próbny dla psa i opiekunów – materiały pomocowe jak przetrwać te pierwsze dni z sukcesem można znaleźć w zakładce – Pierwsze dni w domu

Najważniejsze jest aby adoptować odpowiedzialnie – potraktujmy to jak przywilej a nie przymus bo:

Każdy pies potrzebuje człowieka ale nie każdy człowiek potrzebuje psa.

WIĘCEJ O ADOPCJACH ZASADY OGÓLNE 

Ogólne zasady adopcji
w Komunalnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
z siedzibą w Sosnowicach.

Adoptując psa pamiętaj, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemności ale przede wszystkim obowiązek. Codzienne spacery, karmienie oraz wizyty w prywatnych gabinetach weterynaryjnych. Trzeba pamiętać, że nie istnieje publiczna służba zdrowia dla zwierząt.
W wyborze podopiecznego pomoże pracownik lub wolontariusze.

Każda osoba zainteresowana adopcją zwierzęcia zobowiązana jest do podpisania umowy adopcyjnej. Adoptując psa nie płacisz nic. 

Obowiązują 2 spacery przed podpisaniem umowy adopcyjnej

Zwierzęta może adoptować osoba:

  • która ukończyła 18 lat (posiada przy sobie dokument tożsamości)

  • zdrowa na tyle by zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu (3 spacery dziennie),

  • posiadająca odpowiednie akcesoria do zabrania psa (obroża i smycz)

  • nie będąca pod wpływem środków odurzających, alkoholu,

  • nie była karana za krzywdzenie zwierząt i nie jest przeciwko niej prowadzone postępowanie w takiej spawie.

Należy też pamiętać, że możemy się kontaktować z właścicielem w sprawie wizyty poadopcyjnej.

 Przeczytaj także: 

SPECJALNE ZASADY ADOPCJI W CZASIE OBOSTRZEŃ

Zanim się zdecydujesz na psa

Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pomogą Ci stwierdzić, czy pies pasuje do Twojego trybu życia i uświadomić sobie, z czym wiąże się posiadanie tego zwierzęcia.

  • Ile czasu spędzasz poza domem? Jak długo pies musiałby pozostawać sam w domu?
    Jeśli dużo pracujesz i dom traktujesz jak hotel – adopcja psa nie jest dobrym pomysłem. Zwierzę będzie tęsknić i się nudzić, a z nudów może niszczyć mieszkanie lub nabrać złych nawyków.
  • Jaki jest Twój tryb życia? Jak spędzasz wolny czas?
    Jeśli po przyjściu do domu najchętniej zaszywasz się na kanapie, przed telewizorem czy komputerem – zastanów się, czy będziesz w stanie na tyle zmienić swój tryb życia, by codziennie wyjść z psem na dłuższy spacer.
  • Czy będzie Ci się chciało wychodzić z psem przynajmniej trzy razy dziennie?
    Pies musi wychodzić na minimum trzy spacery dziennie, choćby po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Przynajmniej jeden z nich musi być dłuższy – zwierzę musi poznawać świat, wybiegać się, zmęczyć się.
  • Gdzie mieszkasz?
    Czy jest to mieszkanie, czy dom z ogrodem? Czy w okolicy są miejsca, do których można pójść z psem na krótszy lub dłuższy spacer?
  • Jeśli wynajmujesz mieszkanie – czy jego właściciel wyraża zgodę na zwierzę?
    Porozmawiaj z właścicielem mieszkania – wielu z nich nie ma nic przeciwko trzymaniu zwierząt, ale są tacy, którzy zakazują tego kategorycznie. Lepiej wcześniej znać opinię właściciela niż po adopcji psa narażać się na konflikt, szukać innego mieszkania lub nowego domu dla zwierzaka.
  • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?
    Porozmawiaj z nimi o swoich planach związanych z adopcją psa. Czy nie mają nic przeciwko obecności zwierzęcia? Czy – w razie potrzeby – pomogą w opiece nad nim? Nie rób niczego na siłę, inaczej pies stanie się zarzewiem konfliktów domowych.
  • Czy w domu nie ma alergików?
    Alergia jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie muszą pozbyć się zwierząt. Jeśli wiesz, że któryś z domowników jest na coś uczulony – zrób mu dodatkowe testy, by przekonać się, czy nie ma alergii na zwierzęta. Lepiej wiedzieć to wcześniej i najwyżej zdecydować się na zwierzaka, który nie powoduje alergii niż potem stanąć przed wyborem: zdrowie albo pies.
  • Co zrobisz z psem podczas wakacji, wyjazdu?
    Do wielu miejsc można przyjechać na wakacje z psem, trudno sobie jednak wyobrazić towarzystwo zwierzęcia np. podczas całodniowego zwiedzania innych miast. Czy w razie wyjazdu masz kogoś, kto zajmie się psem? A jeśli nie – stać Cię na hotel dla psów?
  • Czy jesteś gotów ponieść koszty utrzymania psa?
    Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na utrzymanie psa. Czy stać Cię będzie na zapewnienie mu odpowiedniej diety (kupowanie najtańszej karmy to pozorna oszczędność – to, co zaoszczędzi się na jedzeniu, wyda się później u weterynarza)? Czy będziesz w stanie opłacić coroczne szczepienia, wizyty kontrolne u lekarza, a w przypadku choroby – leczenie zwierzęcia?
  • Czy jesteś pedantem?
    Pies brudzi. Zostawia ślady na podłodze, wylewa wodę z miski, gubi sierść… Jeśli ta wizja Cię przeraża, raczej nie powinieneś mieć psa.
  • Czy jesteś świadom, że przygarniasz nowego domownika na kilka-kilkanaście lat?
    Psa bierze się na zawsze, na dobre i na złe. Nie można z nim wziąć rozwodu. On pokocha Cię bezwarunkowo i jedyne, czego potrzebuje, to pewności, że będziesz go kochał i się nim opiekował przez całe życie. Jego życie, ponieważ psy żyją zdecydowanie krócej niż ludzie. Ale też czasem – Twoje życie, ponieważ jeśli jesteś osobą starszą, nie bierz do domu szczeniaka, tylko psa już dojrzałego (którego przeżyjesz), by nie cierpiał i nie tęsknił po Twoim odejściu.
    Pamiętaj, że twój nowo adoptowany  pupil może żyć kilkanaście lat i w tym czasie zdany jest na Twoją opiekę i pomoc do której zobowiązałeś się podpisując dokumenty adopcyjne!

Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca to serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzin w naszym Schronisku.

Nasze zwierzaki czekają na Twoją miłość i Twój dom.

O czym należy pamiętać przy adopcji psa?

  • Sprawdź w jakich godzinach nasze schronisko jest otwarte.
  • Zarezerwuj sobie minimum 2 godziny na wybranie zwierzaka dla siebie oraz na pierwszy spacer.
  • Na drugi spacer i załatwienie wszystkich formalności związanych z adopcją także potrzebne będzie przynajmniej 2 godziny.
  • Zabierz dokument tożsamości ze zdjęciem gdyż jest on niezbędny przy spisaniu umowy adopcyjnej.
  • Koniecznie zabierz ze sobą smycz, obrożę, kocyk dla szczeniaka, ewentualnie transporter.
  • W schronisku przebywają przeważnie zwierzęta nierasowe. Jeśli zależy Ci wyłącznie na psie rasowym poszukaj hodowcy zajmującego się daną rasą - należącego do ZKWP 

Przyszedłeś do Schroniska i co dalej?

Poczekaj przy bramie na pracownika schroniska. Pracownik oprowadzi Ciebie po schronisku i powie które psy mogą iść do adopcji (w czasie obostrzeń związanych z Covid-19 nie ma możliwości wejścia na teren schroniska)
Część psów jest w okresie kwarantanny (14 dni od znalezienia czekają na swojego właściciela). Takiego psa nie można zabrać od razu, ale można dokonać ew. rezerwacji.
Pracownik poinformuje Cię o tym wszystkim co wiemy o wybranym psie. Poda jego wiek i znane cechy charakteru. Warto tego posłuchać.
Pracownik odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pielęgnacji i karmienia. Pytaj śmiało i o wszystko szczególnie jeśli jest to pierwszy zwierzak w Twoim życiu.
Jeśli nie jesteś zdecydowany na adopcję podczas pierwszej wizyty u nas, a spodobał Ci się jakiś pies możesz przyjeżdżać i wychodzić z nim na spacery do czasu, aż przekonacie się do siebie na 100%


Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania zwierząt znajdują się w Regulaminie Schroniska