Screenshot 20201228 203556 FacebookZnalezione w sieci: garść informacji dla  kochających opiekunów zwierząt

Jak co roku, wszystkim opiekunom czworonogów przypominamy o sylwestrowym niezbędniku! 

Zapewnij schronienie organizując spokojne miejsce czy pomieszczenie (np. klatka kennelowa, łazienka). Dodatkowo, zmniejsz napływ bodźców z zewnątrz poprzez zasłonięcie okien, włączenie radia, muzyki.

Spaceruj w okolicy domu, a w dniu sylwestra wyjdź na spacer najpóźniej późnym popołudniem, unikając pory wystrzałów. Jeśli Twój pies nie będzie chciał wyjść z domu, bądź będzie chciał wrócić ze spaceru – pozwól mu na to.

 Nie spuszczaj psa ze smyczy, a dla bezpieczeństwa ubierz go nie tylko w obrożę, ale także w szelki – podpinając smycz do obu akcesoriów.

Jeżeli posiadasz kota wychodzącego - nie wypuszczaj go z domu.

Przyczep adresówkę z numerem telefonu do obroży lub szelek. Jeżeli Twój zwierzak ma chip - sprawdź czy jest zarejestrowany w bazie danych (np. safe-animal), jeśli nie - zrób to.

Zaspokajaj potrzeby gatunkowe tj. jak węszenie, polowanie i gryzienie na terenie mieszkania. Zaangażuj psa w wyszukiwanie smakołyków, a kota w zabawę wędką. Jeśli jest to możliwe, kilka dni wcześniej udaj się z psem na dłuższy spacer poza miasto, zapewniając mu potrzebę eksploracji i rozładowując jego nadmiar energii.

Wspieraj psa jeśli tego potrzebuje i pozwól mu być blisko. To mit, że kontakt socjalny i wsparcie emocjonalne nasila reakcje lękowe!

Kontynuuj podawanie, bądź podaj środki farmakologiczne zalecone przez lekarza weterynarii i behawiorystę. Jeśli chcesz możesz podać czworonogowi wspomagające preparaty o naturalnym składzie np. w oparciu o walerianę, czy tryptofan - ale każdy taki środek skonsultuj ze specjalistą. Pamiętaj, że częśc środków farmakologicznych wymaga dłuższego podawania, a więc nie czekaj do ostatniej chwili!
UWAGA: Niektórzy weterynarze przepisują wciąż Sedalin (lek zawiera acepromazynę), który nie działa przeciwlękowo, lecz zwiększa wrażliwość na dźwięki i powoduje zwiodczenie mięśni, przez co może się wydawać, że zwierzę się nie boi, a w rezultacie zwierzę nie może reagować, co dodatkowo doprowadza do pogłębienia lęku. Nie podawaj tego leku❗️

 Źródło: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2902814139995568&id=2216664698610519&sfnsn=mo